آمادگی ایران برای کمک به روند حل و فصل مناقشه قبرس

[ad_1]

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص مناقشه قبرس اظهار داشت: رویکرد جمهوری اسلامی ایران در قبال مسئله قبرس از ابتدا تاکنون بر اساس یک موضع اصولی و ثابت بوده و از یکپارچگی قبرس حمایت کرده است. در همین چارچوب، دوره اخیر و دو ساله مذاکرات با علاقه و امید به ثمربخش بودن، به دقت رصد شده و در فرصت‌های مقتضی ضمن شنیدن مواضع طرفین، دیدگاه‌های مشورتی به آنها ارائه شده است.


 


وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد سال گذشته برای میزبانی مذاکرات در تهران در این چارچوب ارائه شد که مورد استقبال طرفین قرار گرفت. 


 


قاسمی افزود: جمهوری اسلامی ایران ضمن قدردانی از اهتمام دو ساله رهبران طرفین، دبیرکل سازمان ملل و مقامات ارشد اتحادیه اروپایی، از پایان بی نتیجه مذاکرات کران مونتانو ابراز تاسف کرده و معتقد است توافقات طرفین در محورهای مختلف مورد مذاکره که طی دو سال گذشته به دست آمده است از ظرفیت کافی برای ادامه مذاکرات تا دستیابی به توافق کامل برخوردار است و نباید نادیده گرفته شود. 


 


وی با یادآوری مسئولیت طرفین، خاطرنشان کرد: سه کشور ضامن و جامعه جهانی برای کمک به صلح و ثبات در منطقه از طریق ادامه تلاش برای دستیابی به توافق در مسئله قبرس، موکدا توصیه به از سرگیری مذاکرات می‌کند. راه‌حل نهایی این معضل قدیمی باید بر اساس مبانی شناخته شده بین‌الملل و توافق طرفین بوده و ضمن احترام به تنوع فرهنگی جزیره، تامین کننده حقوق همه شهروندان باشد.


 


قاسمی گفت: بدون تردید تعامل خلاقانه همه اطراف مسئله برای تاسیس یک ساختار سیاسی و امنیتی متناسب با تحولات روابط بین‌المللی موجب حل و فصل هر چه سریع‌تر مسئله خواهد بود.


 


 سخنگوی وزارت امور خارجه بار دیگر آمادگی ایران را برای کمک و ارائه مشورت اعلام و تاکید کرد: گفت‌وگو با معیار برد – برد، بهترین راه برای حل اینگونه مسائل است.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *