دولت تمایلی به خصوصی سازی باشگاه ها ندارد/گردش مالی ۵۰۰ میلیارد تومانی فوتبال

[ad_1]

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، نشست فراکسیون ورزش با رئیس فدراسیون فوتبال ظهر امروز چهارشنبه 28 تیر در محل کمیسیون برنامه و بودجه برگزار شد. در این نشست تاج رئیس فدراسیون فوتبال با اشاره به بحث واگذاری باشگاهها و بخش خصوصی اظهار کرد: ما نیز معتقدیم به همه باشگاههای کشور به بخش خصوصی واگذار شوند تا اداره آنها نیز در این زمینه راحت تر باشد.

 

وی اظهار کرد: اداره این باشگاهها توسط یک مجمع مشکلاتی را ایجاد می کند که البته آقای سلطانی فر در این زمینه تدبیر کرده اند که اینها جدا شوند.

 

همچنین محمدرضا تابش رئیس فراکسیون ورزش در این جلسه گفت: ما بر روی بحث خصوصی سازی باشگاهها خیلی حرف داریم اما باید بدانیم مردمی که با اقتدار در انتخابات حضور پیدا کرده اند و حماسه ای را رقم زده اند همین مردم نیز می توانند تیمها را اداره کنند و به این طریق هزینه ها کم می شود و کارها نیز به خوبی پیش می رود.

 

علی مطهری نایب رئیس دوم مجلس نیز در این نشست با صحبتها و ملاقاتهایی که با مقامات دولتی داشتیم متوجه شدیم که دولت مایل به خصوصی سازی نیست و می خواهد این سرمایه اجتماعی را حفظ کند.

 

وی با تاکید بر اینکه مجلس باید نقش خود را در این زمینه دفاع کند تا رقابت واقعی ایجاد شود گفت: بسیاری از فسادهای مالی و حق کشی ها با بحث خصوصی سازی از بین می رود.

 

همچنین علی اصغر یوسف نژاد نایب رئیس فراکسیون ورزش نیز در این نشست گفت: ما معتقدیم که در بحث واگذاری باشگاهها و هم بحث واگذاری سهام و مدیریت دیده شود و اگر یکی از اینها انجام شود خصوصی سازی فایده ای ندارد.

 

وی بیان کرد: سازمان ورزش و وزارت اقتصاد اعتقادی به واگذاری باشگاهها ندارد چرا که انگیزه این کار را ندارد چون محل درآمد و سرمایه اجتماعی بر این دو وزارتخانه است.

 

وی با طرح این سوال که اگر پرسپولیس و استقلال را از وزارت ورزش بگیریم چه خواهد ماند؟ گفت: تمام قیمت گذاری ها مشابه سازی شده و قیمت خاصی را در حد 200 و 300 میلیارد تومان درآورده اند و افراد ما در این مزایده شرکت کرده اند و برنده نیز شده اند اما این واگذاری انجام نشده چرا که در دولت انگیزه ای برای خصوصی سازی وجود ندارد.

 

وی با بیان اینکه گردش پولی فوتبال ما سالیانه 500 میلیاردتومان است گردش پولی فوتبال ما در سال گذشته 196 میلیارد تومان بود و این درآمد آشکار است و پنهان آن خیلی بیشتر از این رقمهاست.

 

وی تاکید کرد: اگر خصوصی سازی در فوتبال نشود به اندازه گردش پولی که داریم بهره وری نخواهیم داشت.

 

همچنین رحیم زارع عضو فراکسیون ورزش نیز در این جلسه گفت: کسانیکه برای خصوصی سازی می آیند باید اهلیت داشته باشند ما باید دو باشگاه پرسپولیس و استقلال را به فرابورس بیاوریم و سپس در مزایده انها را واگذار کنیم.

 

وی تاکید کرد: درست است آقای کی‏روش تیم ملی را به جام جهانی برده است اما دلیلی ندارد به شخصیت کشور توهین کند آقای تاج شما باید با اقتدار مدیریتی این موضوع را مدیریت کنید.

 

همچنین همایون یوسفی نماینده اهواز و عضو فراکسیون ورزش با تاکید بر بحث خصوصی سازی باشگاهها گفت: بحث اقتصاد و فوتبال دو واژه بیگانه با هم هستند و متاسفانه در کشور ما اقتصاد و فوتبال همراهی زیادی با هم نداشته اند.

 

وی تصریح کرد: باشگاههای موفق در دنیا به صورت شرکت سهامی اداره می شوند و معمولاً اینهاموفق ترند.

 

وی گفت: گرچه آقای کی روش مربی بزرگی است ولی با 4 الی 5 سهم آسیا قطعاً تیم های درجه 2 نیز می توانند به جام جهانی برسند و درست نیست آقای کی روش با موضوع انفعالی به فوتبال ما ضربه بزند. قطعا اگر بازار کار بهتری برای آقای کی روش وجود داشت وی یک لحظه هم در ایران نمی ماند.

 

دلخوش دیگر عضو فراکسیون ورزش گفت: پشت صحنه فوتبال سیاسی است و باید فوتبال از این حالت خارج شود و قطعا در نشست امروز نیز باید سازمان خصوصی سازی نیز حضور پیدا می کرد تا مشکلات خود را در میان می گذاشتند.

 

طیبه سیاوشی عضو کمیته ورزش کمیسیون فرهنگی گفت: ما مایلیم به عنوان کمیسیون فرهنگی در صورت تمایل فدراسیون فوتبال نیز در این زمینه بحثهای کارشناسی در این کمیته داشته باشیم.

پایان پیام/33

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *