دو گام دیگر بن سلمان تا پادشاهی و موانعی که در این راه با آن روبه روست

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از “المنار”؛ “سایمون هندرسون” – کارشناس پژوهشکده واشنگتن و مدیر برنامه های خلیج فارس و سیاست انرژی این موسسه- در مقاله ای نوشت: محمد بن سلمان” شاهزاده جوان و 31 ساله سعودی به سرعت در تلاش برای رسیدن به قدرت در عربستان است.

“محمد بن سلمان” برای آنکه به آرزوی خود برسد باید سه گام مهم را برمی داشت که می تواند آنها را در یک گام ادغام کند و اکنون دو گام آن بیشتر باقی نمانده است.

روزنامه “وال استریت ژورنال” آمریکا اعلام کرده است که “ملک سلمان” عملا ویدئویی را در هفته های اخیر ضبط کرده و طی آن قدرت را به پسر خود واگذار نموده است.

“محمد بن سلمان ” برای رسیدن به قدرت و پادشاهی در مملکت سعودی باید سه گام مهم را طی کند که یکی از انها محقق شده و دو گام دیگر باقی مانده است:

1.  اقدام پادشاه در انتصاب او به عنوان نخست وزیر به جای منصب کنونی معاون نخست وزیر؛ اقدامی که امکان عهده داری مسئولیت دستگاه امنیتی دولت که اخیرا تاسیس شده و مسئول امنیت گارد ریاستی است را برای او فراهم می کند.

2.  برکناری شاهزاده “متعب بن عبدالله” از ریاست گارد ملی و بازگرداندن گارد ملی به ارتش که تحت فرماندهی ولی عهد به عنوان وزیر دفاع قرار دارد.

3.   کناره گیری ملک سلمان از قدرت به نفع پسر خود “محمد” به دلایل پزشکی، یعنی دلیلی که هیئت بیعت سعودی برای کناره گیری پادشاه به خاطر آن اجازه داده است.

آنچه گام سوم را تقویت می کند آن است که “ملک سلمان” 81 ساله، بیشتر اوقات با حالت غیر عادی ظاهر می شود و مدت کمی می تواند حواس خود را متمرکز کند.

ولی با این وجود عقبه های پنهانی از سوی مخالفان دربار وجود دارد که می تواند راه رسیدن “بن سلمان” به قدرت را به طور کامل مسدود و یا دشوار کند.

نحوه اجبار “محمد بن نایف” به کناره گیری از ولی عهدی به نفع “بن سلمان” ظاهرا به صورت تعمدی از سوی طرفداران “بن نایف” افشا شده و میزان قدرت مخالفان “محمد بن سلمان” در دربار را نشان می دهد.

همچنین برخی منابع اسامی سه شاهزاده که از بیت با “بن سلمان” خودداری کرده اند را فاش نمودند و آنها عبارتند از : شاهزاده احمد بن عبدالعزیز –وزیر سابق کشور-، شاهزاده عبدالعزیز بن عبدالله –نماینده خانواده پادشاه سابق- و شاهزاده “محمد بن سعد” –معاون امیر ریاض-.

این اسامی به وضوح شخصیت های مهمی را نشان می دهد که می توانند اهرم فشار و عقبه بزرگی مقابل به قدرت رسیدن بن سلمان به عنوان پادشاه عربستان سعودی باشند و او را در رسیدن به این مهم ناکام بگذارند.

پایان پیام/478

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *